Bahçelievler Kadın Meclisi Meme Kanseri Semineri

Özel Ataköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Yılmaz Bahçelievler’de kadınlara kadınları anlattı.

Bahçelievler Kadın Meclisi’nin Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği programların ilk oturumunda; kadınların dünyası ele alındı. Özel Ataköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Opr. Dr. Cem Yılmaz’ın, “Sağlıklı kadın mutlu kadındır” başlıklı konferansı da ilgiyle dinlendi.

Konuşması sırasında Meme kanserine değinerek kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olduğunun da altını çizdi. Dünya üzerindeki her 8 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanseriyle karşılaşıyor. Erken evre meme kanserinin ilk tedavisi cerrahi. Peki bütün erken teşhis kanserler ameliyat edilmeli mi? “Günümüzde meme kanserlerinin yüzde 40’ı ameliyatlık değildir” diyen Özel Ataköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Cem Yılmaz, meme kanserinin teşhis aşamasından itibaren tedavisini ve tedavideki yeni gelişmeleri anlattı.

ÖNCE RADYOLOĞA SONRA CERRAHA

“Gerekli tetkikler yapılmadan kadınları korkutarak ameliyat masasına yatırmak kabul edilemez” diyen Op. Dr. Yılmaz, “Evrensel rehberlere göre bir kadında meme kanseri teşhisi ya da şüphesi varsa, mamografisi ya da tomosentez yapılmadan ameliyat edilmesi doğru değildir. Görüntülemeden sonra biyopsi yapılmalıdır. Biyopsisiz meme ameliyatı yapılmaz. Her meme kanseri ameliyatlık değildir. Biliyoruz ki, günümüzde meme kanserlerinin yüzde 40’a yakın bölümünün önce mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerekiyor. Bu yüzden kanser şüphesi taşıyan kadın önce radyoloğa gitmelidir” dedi.

 

Leave a reply